SPA Rajecké Teplice: Okolica i Wolny Czas

Okolica SPA Rajecké Teplice jest bardzo ciekawym miejscem na spędzenie wolnego czasu. W pobliżu uzdrowiska znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługują następujące miejsca.

 

Rybarska basta (Rybacka baszta)

Restauracja jest usytuowana w centrum parku, pomiędzy naturalnymi skalnymi fontannami na środku jeziora zdrojowego.

 

Ponadto SPA Rajecké Teplice jest bardzo dobrą bazą do wypadów poza miasto oraz do uprawiania różnego rodzaju sportów takich jak tenis, mini-golf, siatkówka plażowa, jazda na rowerze oraz sportów wodnych jak kajakarstwo czy pływanie łódką.

 

Dolina Rajecké Teplice stwarza wiele możliwości do chodzenia po górach i podziwiania pięknych widoków. Ponadto istnieje wiele możliwości oglądania rzadkich okazów ptaków. Jazdy konnej i wędkowania.

 

W okolicy znajduje się wiele zamków i grodów.

 

Bojnícky zámok (Bojnicky zamok)

Jeden z najbardziej znanych zamków Słowacji. Jest to zarazem jeden z największych zamków na Słowacji, jest położony w pobliżu miasta Bojnice. Zamek jest zachowany w stylu romantycznym z elementami gotyckimi i renesansowymi.

Najstarsze wzmianki o zamku pochodzą z XII w. Jednym z pierwszych jego właścicieli był węgierski magnat Matúš Csák. W kolejnych wiekach zamek często zmieniał właścicieli.. W XVII w. zamek przeszedł na własność arystokratycznego rodu Pálffy, którego członkowie znacznie go rozbudowali.

Po II wojnie światowej zamek został skonfiskowany przez państwo. W 1950 roku zamek w dużym stopniu został z niszczony przez pożar. Następnie został odbudowany. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek Budatin

 

Zamek położony w mieście Zylina przy skrzyżowaniu linii kolejowej (biegnącej z miasta w kierunku północnym) z rzeką Wag. W zamku znajduje się muzeum regionalne.

 

Zamek Strecno

 

Mury zamku są doskonałą scenerią dla często organizowanych festynów i rycerskich zabaw. Na zamku również odbywają się doroczne prezentacje słowackich win.

 

Zamek stoi w miejscu, gdzie rzeka Wag dzieli na dwie części pasmo Małej Fatry.U podnóża znajduje się przystań dla promów samochodowych. Do twierdzy prowadzą dwie drogi. Jedna - stromymi stopniami, wzdłuż skalnego ramienia wzgórza. Druga przez przysiółek Streèna. U podnóża zamku znajduje się gospoda.

 

Oravsky hrad

Na szczycie urwiska wznosi się twierdza, która została wybudowana w XIII wieku. Niższe piętra wzgórza są oplecione przez mury gotyckiego zamku środkowego i dolnego - renesansowego. Na górnym nie zachowało się nic. Z okien widać piętrzące się dachy budynków niższych kondygnacji, serpentynę rzeki i górskie otoczenie.